Tkaniny we wnętrzach - jak je stosować, aby uzyskać pożądany efekt?
Jeżeli rodzaj podłogi, kolor ścian, styl mebli i sprzętów stanowią o ogólnym charakterze wnętrza, to dopiero wszelkiego rodzaju tkaniny i dodatki pozwalają im zabłysnąć pełnym blaskiem. Nawet w modnych ostatnio wnętrzach stawiających na minimalizm, urządzonych prosto, wręcz ascetycznie, tkanina pozostała na tapicerce mebli, poduszkach, obrusach czy jako dekoracja okien.
Dlaczego? Ponieważ wnętrza ogołocone z tkanin są nieprzyjemne, zimne, mają fatalną akustykę – dźwięki odbijające się od ‘twardych’ powierzchni i mebli tworzą niemiły pogłos, a wpadające przez okna światło tworzy nieprzyjemne, ostre cienie.
Obecne trendy wnętrzarskie przywracają tkaninie należną jej pozycję, a postęp technologiczny spowodował wzrost zapotrzebowania na różnorodność zarówno gatunkową materiałów jak i różnorodność stylową. Spojrzenie na genezę dekoracyjnych tkanin pomoże właściwie je zestawiać i dobierać, aby współgrały z innymi elementami wnętrza.
Musimy zaakceptować niezaprzeczalny fakt: tkaniny we wnętrzach są wszechobecne. Warto przy tym zwrócić uwagę, że są równocześnie wyjątkowo efektownym narzędziem, przy pomocy którego można dokonać szybkiej i nieinwazyjnej zmiany stylu pomieszczenia. Mocne zdecydowane barwy ożywią wnętrze i dodadzą mu ciepła, kolory pastelowe natomiast powiększą je i uspokoją. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom i przede wszystkim wzorom, operując kontrastem, możemy ukryć słabsze punkty wnętrza i uwypuklić jego walory.
Na przykład pomieszczenia od strony północnej, gdzie słońce jest rzadkim gościem, doświetlimy wieszając jasne zasłony a sofy i fotele pokrywając świetlistymi tkaninami. Dodanie barwnych poduszek sprawi, że wnętrze bardziej odzwierciedli charakter i pasje domowników.
Ostrożność w doborze tkanin wskazana jest w małych pomieszczeniach, gdzie duże motywy wzorów i jaskrawe barwy mogą optycznie zmniejszyć i przytłoczyć wnętrze. Na większą swobodę można pozwolić sobie, rzecz jasna, w aranżowaniu większych metraży – tu warto postawić na kombinacje wzorów i kolorów.
Selekcja materiałów
Dobór tkanin do wnętrza przypomina kompletowanie garderoby – najlepszą inspiracją są pory roku. Dostosowując wystrój domu do konkretnej aury nie trzeba od razu zmieniać mebli, skuwać płytek czy zrywać podłóg – wystarczy dobrze dobrana tkanina. Wiosną niech króluje feeria barw w tkaninach lekkich i zwiewnych. Latem bogactwo pasteli, rozświetlone tkaniny będą chłodzić wnętrze gładkimi i połyskliwymi fakturami. Jesień to czas intensywnych kolorów – żółcieni, rudości, czerwieni i brązów w grubszych splotach jak wełny i welury. Zimą, gdy doskwiera nam niedobór słońca, warto postawić na tkaniny miękkie, grubsze i miłe w dotyku, zwłaszcza te o mocnych, zdecydowanych kolorach.
Jeśli zdecydujemy się na głębszą tkaninową rewolucję czyli wymianę tapicerki obiciowej naszych mebli, musimy pamiętać, że powinny być one dostosowane do znajdujących się we wnętrzu dywanów, podłóg, koloru ścian, tak, aby finalny efekt był spójny stylistycznie. Jeśli zdecydujemy się na konkretny styl, zachowajmy konsekwencję – próba stworzenia wnętrza salonu w stylu glamour, kiedy na podłodze podłodze znajdują się sękate deski w stylu rustic, może nie być udana.
Należy pamiętać, że tkaniny we wnętrzu pełnią dwojaką rolę – ozdobną – owszem tak, ale również – funkcjonalną. Zabezpieczanie wnętrza przed światłem słonecznym, natarczywymi spojrzeniami sąsiadów czy ochrona mebli przez zabrudzeniem (pokrowce i narzuty), to jedna strona medalu. Drugą jest nadanie wnętrzom charakteru, klimatu, i nieuchronnie, wyznaczenie statusu domowników. Rośnie liczba klientów, którzy nie kupują gotowych narzut, zasłon, poduszek czy mebli, lecz zlecają jego uszycie z wybranej tkaniny według własnych pomysłów i upodobań.
Tapicerowanie mebli nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla ‘antyków’ czy mebli z historią. Przy zakupie mebli wypoczynkowych warto przejrzeć wzorniki dostępnych tkanin i wybrać taką, która podkreśli indywidualny charakter mebla czy wnętrza.
Poza walorami dekoracyjnymi niezwykle ważna jest jakość wybieranych tkanin obiciowych, które muszą stawić czoła codziennemu użytkowaniu. Stopień ścieralności, współczynnik utraty barwy, supełkowanie czy odporność na zaciąganie to tylko kilka z tematów, które należałoby poruszyć z tapicerem lub doradcą handlowym w salonie.
Od kilku lat królują tkaniny plamoodporne – Magic Home, które Maxliving ma w swojej stałej ofercie. Struktura tkaniny została wzbogacona powłokami Easy Life, która łączy w sobie cechy hydrofobowe z innowacyjną apreturą Easy Clean. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia znikają bez śladu, a plamy płynne w postaci kropel pozostają na powierzchni materiału nie wnikając do środka.
Tkanina a styl
Odpowiednio dobrana tkanina to gwarancja wnętrza o indywidualnym charakterze, z klasą, ale przede wszystkim – wnętrza przytulnego. Każda estetyka aranżacji, każdy znany styl dysponuje paletą tkanin jemu dedykowanych. Dobrze jest je poznać, aby móc swobodnie łączyć je ze sobą.
Wytworna klasyka czerpie z materiałów szlachetnych takich jak jedwab, aksamit czy tafta. Styl ten lubi tkaniny gładkie, w dekoracyjnych upięciach, plisach i fałdach. Wzory czerpiące z tradycji antycznej, secesyjnej lub barokowej w kolorystyce złocieni, czerwieni, zieleni i granatu.
Jedwab – tkanina bogactwa i luksusu, uzyskiwana z kokonu jedwabnika, to istna królowa tkanin. Pochodzi z Chin. Przez całe wieki Chińczycy zazdrośnie strzegli tajemnicy wytwarzania jedwabiu, dzięki czemu zachowywali monopol w jego produkcji i, co za tym idzie, czerpali z niego ogromne zyski. Jedwabnym szlakiem materiał przewożony był do Bizancjum, a potem dalej na zachód. Legenda mówi, że dopiero w VI wieku tajemnica jedwabiu została przemycona z Chin do Konstantynopola przez dwóch mnichów, którzy pracowali w Chinach jako misjonarze. Cesarz Justynian I obiecał im fortunę za wykradzenie jajeczek jedwabnika. Bizancjum stało się niebawem dzięki temu potężnym producentem tej drogocennej tkaniny.
Połysk, gładkość, miękkość i lekkość to najważniejsze atuty jedwabiu. Jego ekskluzywność i szlachetność stanowi doskonałe cechy wykorzystywane zarówno w modzie jak i dekoracji. Obecne trendy w aranżacji wnętrz przywracają tkaninie jedwabnej należną jej rangę, a zarazem pozwalają na niebywałą dowolność stylu. Piękna tkanina do dekoracji okna firmy Casamance jest wykonana z surówki jedwabnej, najbardziej dziś cenionej ze względu na naturalne guzki powstające w miejscach łączenia nici.
Weneckie damy już w XII wieku nosiły suknie z aksamitu. Metoda produkcji tej wykwintnej tkaniny, którą sprowadzono aż z dalekich Indii, polega na wzbogaceniu tkaniny bawełnianej krótką okrywą włosową (bawełnianą, jedwabną lub wełnianą). Krótki miękki, gęsty włosek powoduje, że stroje i ciężkie zasłony w oknach stają się szlachetne i niezwykle eleganckie. Na szczególną uwagę zasługują urocze aksamity firmy Christian Fischbacher czy Mulberry.
Popularny styl rustykalny, kojarzony z wiejską sielanką, lubuje się w tkaninach bawełnianych, zgrzebnych perkalach a przede wszystkim w surowym, przaśnym, a zarazem magicznym lnie. Tu króluje naturalny splot, wyraziste nici, zdobienia troczkami czy haftem. Len – ten fantastyczny materiał pochodzi z ‘naszej’ części Europy, gdzie z dala od bogactwa tkanin basenu Morza Śródziemnego, z lnu i wełny szyto zarówno proste jak i bardziej wyszukane ubrania. Jego początki to przewiewne, wygodne, luźne stroje. Dziś pełni także rolę tkaniny na firany, zasłony, obicia, narzuty, stwarzającej niepowtarzalny, naturalny, zawsze modny klimat. Len firmy Casamance wnosi do naszych domów surową prostotę północnoeuropejskich wnętrz pozbawionych pretensjonalności. To produkt dla wyrafinowanych odbiorców o doskonałym guście.
Styl romantyczny preferuje tkaniny naturalnie się układające, mocno drapowane, podpinane kokardami i ozdobnie lamowane. Falbanki, koronki, ozdobne serwety – wszystko misternie szydełkowane, to forma sztuki, która w sposób wyjątkowy dekoruje meble, a ubraniom dodaje wdzięku i subtelności.
Tradycyjną ozdobą okna kuchennego w stylu romantycznym jest koronkowa zazdrostka. Przesłania okno tylko do połowy, chroniąc ‘zazdrośnie’ domowników przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów – stąd jej nazwa. Obecnie większość zazdrostek produkowana jest maszynowo, ale wciąż są miejsca, w których tradycja rękodzieła przetrwała, a wyroby mają dzięki temu nieocenioną wartość artystyczną.
Styl orientalny gwarantują tkaniny błyszczące, jedwabie i tafty mieniące się światłem i kolorem. Im intensywniejsza kolorystyka tym lepiej. Wzory nawiązujące do Japonii i Chin, stylizowane kwiaty i obszycie tkaniny lśniącymi koralikami to gwarancja stylu orientalnego. Czym jest tafta? To gęsta, sztywna tkanina, szeleszcząca i mieniąca się przy najlżejszym ruchu. Wykorzystywana głównie przy tworzeniu sukien (do dziś króluje na wielkich galach i bankietach) spełnia również niezwykłą rolę w naszych wnętrzach – zwłaszcza dekoracji okien, dodając im szyku, elegancji i blasku.
Styl nowoczesny jest wyjątkowo oszczędny w kolorach – najbardziej sprawdzają się w nim barwy naturalne: biele, ecru, beże, szarości, ale również mocniejsze akcenty czystych kolorów: czerni i czerwieni. We wzorach dominują proste formy geometryczne, w tkaninach natomiast elegancja w formie uszlachetnionej bawełny, surówki jedwabnej, tafty przetykanej metalizującą nitką.
W każdym stylu można tak naprawdę odnaleźć elementy, które odwzorowując w tkaninie, nadamy wnętrzom konkretny charakter, np. modny wzór angielski kocha róże, styl prowansalski lawendę i pastelowe barwy, kolonialny lubuje się w ciemnych welurach.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć własny, niepowtarzalny styl, mieszając ze sobą elementy, szyjąc firanki, zasłony, rolety i poduszki. Ważne jest, abyśmy w naszych wnętrzach czuli się dobrze i swobodnie. Tkaniny są jednym z zasadniczych elementów dekoracji, które stosunkowo niewielkim kosztem mogą nam ten komfort zapewnić. Zapraszamy do krakowskiego Maxfliz, gdzie możecie obejrzeć i dotknąć najpiękniejszych tkanin dekoracyjnych do swoich domów.