Łazienka w stylu SPA - 3 pomysły na aranżację

Przestrzeń, w której nic niepotrzebnie nie zaprząta myśli i można skupić się jedynie na odczuwaniu błogości, czystej przyjemności z dbania o swoje ciało i zmysły. To idealny opis łazienki inspirowanej salonami kąpielowymi i strefami wellness najlepszych salonów odnowy biologicznej. Podpowiadamy, jak ją urządzić, by sprzyjała relaksowi. Dowiedz się, jakich użyć kolorów, materiałów, co powinno znaleźć się w jej wyposażeniu i jak uzyskać efekt minimalizmu, który nie odstrasza surowością, a pozwala na oddech po wyczerpującym dniu. Zapraszamy do strefy SPA urządzonej przez Maxfliz.

 

Łazienka SPA - najczęściej wykorzystywane kolory i wzory

Atmosfera SPA kojarzy się z wyciszeniem i głębokim relaksem, dlatego przyjęło się stosowanie jasnych kolorów: czystej i złamanej bieli, ecru, beżu, delikatnej szarości lub pasteli. Często łączy się je z drewnem w ciepłej tonacji oraz zielenią, które mają zbliżyć aranżację ku naturze. Odpowiednie będą także kolory ziemi. Unika się barw bardzo intensywnych, uznawanych za ostre i agresywne stosowanych na dużych powierzchniach. Mogą być wykorzystane przy detalach lub mniejszych elementach wyposażenia.

Relaks to proces tak indywidualny, że w niektórych aranżacjach odchodzi się od klasyki i wykorzystuje zupełnie inne palety barw przewodnich. Jeśli odpoczynkowi sprzyja bardziej uczucie większej intymności i zmysłowości, wykorzystuje się kolory zupełnie przeciwne: czerń, grafit, czekoladowy w połączeniu z ciemniejszymi odcieniami drewna, złotem (żółtym i różowym), miedzią. Używa się raczej barw w tonacji ciepłej. Chłodne mogłyby dawać wrażenie zbytniej surowości.

Łazienka SPA - jakich materiałów wykończeniowych użyć?

Oprócz klasycznych płytek ceramicznych bardzo charakterystyczne jest użycie drewna lub jego imitacji, np. w postaci płytek drewnopodobnych, jak również kamienia. We wnętrzach typu SPA liczy się też zmysłowa przyjemność doświadczania różnego rodzaju faktur, dlatego ważne będą detale, tekstylia (puszyste ręczniki, przyjemne w dotyku dywaniki) oraz akcesoria (np. talerzyki na świece zapachowe, kamienne mydelniczki, metalowe lub drewniane ramię do wychodzenia z wanny). Stosuje się naturalne materiały, które ponownie zbliżać mają ku naturze.

Mała łazienka w stylu SPA - czy to możliwe? Jak ją zaaranżować?

Atmosferę SPA w łazience można przenieść nawet do niewielkich przestrzeni. Chodzi przede wszystkim o uzyskanie aranżacji spójnej, minimalistycznej na tyle, aby nie zaburzać procesu relaksacji oraz odpowiadającej na potrzeby użytkowników. Ważne, aby dobrze wykorzystać wnęki często dostępne w małej łazience oraz nie przesadzić z elementami wyposażenia. Kierujmy się zasadą maksymalnego upraszczania, zwracajmy uwagę na funkcjonalność, ale też estetykę wykonania.

Przed przystąpieniem do kompletowania niezbędnego wyposażenia do swojej łazienki, warto najpierw rozplanować strefy i zastanowić się nad kolejnością wykonywania czynności oraz koniecznymi elementami, jakie muszą się w niej znaleźć. W łazience SPA wszystko, co zaburza odczucie minimalizmu, powinno być schowane. Dobrze więc zaplanować zabudowę na sprzęty AGD, środki czystości oraz kosmetyki.

Dla optymalnego wykorzystania dostępnego metrażu można zdecydować się na wyposażenie wielofunkcyjne, np. wannę z prysznicem 2 w 1. Dzięki temu zyskujemy na funkcjonalności i możemy cieszyć się zarówno ciepłymi kąpielami, jak również pobudzającymi chłodnymi prysznicami.

Łazienka w stylu boho - par 2.jpg Łazienka w stylu boho | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

Dla uzyskania efektu SPA szczególnie ważne są dodatki kojarzone ze strefą wellness. Zadbajmy o ciepłe światło i estetyczną ekspozycję całej aranżacji. W takim pomieszczeniu przeznaczonym do relaksu ogromny wpływ na nasze odczucia będą miały detale, np. ujednolicone dozowniki do kosmetyków, np. w kolorze białym, kremowym lub złotym. Zadbajmy więc o wygląd i prezentację produktów, których będziemy używać na co dzień: ręczników, akcesoriów do masażu, olejków eterycznych do aromaterapii.

Aranżacja łazienki SPA - jakie wybrać płytki na ścianę i podłogę?

Styl SPA wymaga odpowiedniej bazy. Dobrze dobrane płytki ścienne i podłogowe będą idealną podstawą do budowania odpowiedniej atmosfery i ekspozycji najważniejszych elementów w łazience. Dzięki przemyślanemu układowi można, np. podkreślić piękną linię wanny wolnostojącej, wyróżnić przestrzeń kabiny prysznicowej lub zwrócić uwagę na jakiś dekoracyjny detal.

Przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje płytek do łazienek w stylu SPA: płytki drewnopodobne, tworzące całe obrazy, marmurowe, imitujące beton lub klasyczne białe.

  • Płytki drewnopodobne

Dodają ciepła każdemu wnętrzu, nadając mu cech eleganckiego, ale kojarzonego ze swobodą stylu boho. Płytki, które swoim rysunkiem imitować mają drewno to jeden z najdłużej utrzymujących się trendów. Łączą zalety estetyczne naturalnego surowca z praktyczną stroną płytek ceramicznych odpornych na wilgoć i uszkodzenia. Są idealne do klasycznego pokoju kąpielowego w stylu SPA. Zazwyczaj łączy się je z bielą lub odcieniami ecru, kremu. Taki układ kolorystyczny sprzyja wyciszeniu, medytacji, działa uspokajająco.

Mogą też stanowić kontrast dla nieco bardziej industrialnych, nadających drapieżności płytek czarnych, czekoladowych, ciemnoszarych. Tworzą wtedy aranżację bardzo intymną i zmysłową.

Płytka dekoracyjna - head.jpg [227.45 KB]

  • Płytki niczym obrazy

Nowoczesne płytki łazienkowe wydają się robić prawdziwą rewolucję w urządzaniu wnętrz. Możliwości zadruku i dostępność płyt wielkoformatowych daje szansę utworzenia prawdziwych obrazów na ścianie. Warto wtedy zadbać o neutralną bazę w jednym kolorze, aby jeszcze lepiej wyeksponować wybrany motyw dekoracyjny. Tego typu obrazy z płytek umieszcza się najczęściej w najbardziej eksponowanym miejscu łazienki SPA, np. nad wanną lub pod prysznicem. Dobrym pomysłem jest również zagospodarowanie wnęk. Warto wtedy pomyśleć o dodatkowym oświetleniu punktowym lub wykorzystaniu listwy LED.

  • Marmur w łazience

Klasyka w najlepszym wydaniu. Marmur lub płytki imitujące jego rysunek idealnie pasują do eleganckich łazienek w stylu SPA. W zależności od pożądanego efektu można zdecydować się na kolor kamienia: od jasnego z brązowymi, złotymi, szarymi czy różowymi żyłkami, po ciemnobrązowy, grafitowy czy czarny.

Stylowa łazienka - par 1.jpg [128.80 KB]

  • Imitacja betonu

Jeśli salon kąpielowy w stylu SPA ma być nowoczesny i industrialny, można pokusić się o wykorzystanie kolejnego modnego motywu, czyli betonu. W tym celu używa się dodatkowo zabezpieczonego betonu architektonicznego lub płyt imitujących jego kolor i fakturę. Warto pamiętać, że domowe SPA w stylu loftowym będzie jednak potrzebowało przełamania surowości i chłodu. Dlatego takie wykończenie ścian i podłogi dobrze sprawdzi się w kompozycji z drewnem w ciepłym odcieniu lub wielkoformatowymi płytkami, tworzącymi obraz.

Maria-Podobinska.jpg Szarości z barwnym akcentem | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ

  • Białe płytki w łazience

Jasne wnętrze dające uczucie czystości, minimalizmu, oddechu, uporządkowania. Taka aranżacja najlepiej wyglądać będzie w klasycznej bieli. Aby łazienka w stylu SPA nie była zbyt sterylna, warto jednak ją przełamać innymi akcentami kolorystycznymi oraz podkreślić różnorodne faktury kafelków umiejętnie ustawionym oświetleniem.

empty

 

Wanna wolnostojąca z hydromasażem w domowym SPA - luksus salonu kąpielowego

Niekwestionowaną królową każdego salonu kąpielowego jest wanna z hydromasażem lub jacuzzi. W ofercie można znaleźć narożne, które są bardziej praktyczne i łatwiejsze do rozplanowania w małej łazience, jak również wolnostojące, które jednoznacznie wprowadzają styl SPA do łazienki. W Maxfliz stawiamy na markę Hydrowell, która specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości luksusowych jacuzzi. Pięknie prezentować się będzie również nowoczesna wanna wolnostojąca Mobi Spring lub designerska Viya z odpływem typu klik-klak i powłoką antybakteryjną.

Wanna powinna stanowić punkt centralny. W dużej łazience można postawić ją na środku pomieszczenia. W mniejszych warto wyeksponować ją na głównej ścianie i dodatkowo podkreślić układem płytek ściennych. Warto przemyśleć zabiegi pielęgnacyjne, jakie będzie się w niej przeprowadzać i oprócz estetyki, zwrócić uwagę na kwestie praktyczne. Korzystanie z wanny musi być komfortowe, sprzyjające odpoczynkowi. Dobrze jest przewidzieć, na co będziemy patrzeć podczas kąpieli i tak zaplanować aranżację, aby widok nie zaburzał naszych wrażeń.

Domowe SPA - jak zaplanować kabinę prysznicową?

Jeśli w łazience mamy miejsce na osobną kabinę prysznicową, zaplanujmy ją tak, aby można było przejść do niej bezpośrednio z wanny. Dzięki temu będzie można wykonywać zabiegi poprawiające odporność i hartujące, polegające na braniu zimnego prysznica po ciepłej kąpieli.

Aktualnie najmodniejsze są minimalistyczne kabiny typu walk-in, czyli z bardzo niskim brodzikiem lub całkowicie go pozbawione. Dzięki nim można uzyskać czystą, elegancką aranżację w duchu minimalizmu. Warto zwrócić uwagę np. na model Mobi Walk-in lub Mobi My Space z wykończeniami w kolorze czarnym lub białym.

 

Meble do łazienki w stylu SPA

Meble w łazience w stylu SPA mają pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Ich głównym zadaniem jest ułatwianie nam relaksu: muszą chować wszystko to, co zaburza estetykę wnętrza i pomagać podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Przydać może się ławka, na której będzie można usiąść lub zostawić ubranie do przebrania, niewielki stolik na olejki eteryczne, świece i kadzidełka oraz szafki na kosmetyki i zabudowa sprzętów AGD, np. pralki i suszarki. Do ich produkcji zazwyczaj wykorzystuje się naturalne materiały, które idealnie wpisują się w kolorystykę i charakter aranżacji.

 

Wyposażenie łazienki SPA - co powinno się w niej znaleźć?

 

Oprócz funkcjonalnych mebli do łazienki w stylu SPA powinniśmy dobrać wyposażenie, które pomoże podczas codziennych zabiegów. Zadbajmy o estetyczne półki lub wieszaki na ręczniki oraz szlafrok, jednakowe dozowniki do najczęściej używanych kosmetyków dopasowane do mydelniczki i innych akcesoriów. Wszystko musi być ujednolicone, mieć takie same wykończenia i poprawiać komfort przebywania w łazience. Dlatego warto zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami i poszczególnymi krokami rutyny pielęgnacyjnej.

Ważnym elementem wyposażenia łazienki SPA będzie lustro. Dla zachowania intymności raczej nie zaleca się tworzenia dużych lustrzanych powierzchni. Potrzebne będzie jednak wygodne lustro nad umywalką, które podniesie komfort wykonywania zabiegów. Powieśmy je tak, by każdy domownik mógł wygodnie się w nim przejrzeć, a nieopodal umieśćmy wszystkie podręczne kosmetyki i akcesoria. Warto pomyśleć o zamykanej szafce w zasięgu ręki.

 

Łazienka SPA a odpowiednie oświetlenie

 

Szczególnie ważne w łazience inspirowanej salonami SPA jest oświetlenie, które powinno być ciepłe, lekko przytłumione, sprzyjające odpoczynkowi. Warto także pomyśleć o dodatkowych lampach przy lustrze. Te powinny mieć kolor neutralny, by ułatwiać wykonywanie makijażu i codzienne czynności pielęgnacyjne. należy więc przemyśleć różne warianty oświetlenia do wyboru. Przydatne okażą się taśmy LED do umieszczenia we wnękach czy podświetlania wnętrza szafek, mniejsze kinkiety jako dodatkowe źródło mocniejszego światła oraz lampa główna z regulacją. Powinien być dostępny tryb codzienny (naturalny, jasny) oraz wieczorny lub służący do sesji relaksacyjnych (przytłumiony, ciepły).

 

Łazienka SPA inspiracje od Maxfliz

W Maxfliz specjalizujemy się w luksusowych aranżacjach łazienek typu SPA. Przedstawiamy kilka pomysłów na aranżacje małych i dużych łazienek w stylu salonów kąpielowych.

1. Nowoczesna mała łazienka w stylu SPA w odcieniach szarości

Jeszcze bliżej natury – łazienka w nowoczesnym wydaniu - par 1.jpg [155.43 KB]

W tej łazience postawiliśmy na neutralne szarości i beże oraz spektakularny efekt, jaki tworzy oryginalne, duże lustro oraz obraz na ścianie przy umywalce. Całość jest elegancka i designerska dzięki zastosowaniu nietypowych form ceramiki łazienkowej. Kształt trapezu z zaokrąglonymi kantami powtarza się w linii wanny i wc. Uwagę zwracają również lampy z barwionego szkła, które są nie tylko praktyczne, pozwalają na dobór natężenia światła, ale wprowadzają element dekoracyjny.

Jeszcze bliżej natury – łazienka w nowoczesnym wydaniu - par 4.jpg [158.26 KB]

Uwagę zwraca także minimalistyczny drewniany stolik pod nietypową umywalkę nablatową. Znajduje się tutaj bardzo dużo miejsca na wszelkie akcesoria pielęgnacyjne.

2. Industrialna łazienka w stylu SPA z prysznicem

Łazienka SPA dla miłośników minimalizmu, prostoty formy i łagodnego industrialu we wnętrzach. Opiera się na jasnej tonacji z dominantą szarości, która została ocieplona drewnianymi meblami. Charakteru nadają czarne detale przy kabinie prysznicowej walk-in, wykończeniu lustra i grzejniku naściennym. Duży blat pod umywalką ponownie pozwala na estetyczną ekspozycję elementów przeznaczonych do pielęgnacji oraz dekoracji.

Hoffmann Design - Carrara&Grey par 2.jpg [141.23 KB]

3. Elegancka czarna łazienka SPA

Aranżacja, która przełamuje stereotyp jasnej łazienki SPA. Zastosowaliśmy tutaj różne odcienie brązu: od czekoladowego, brunatnego, po rozbielone kakao i miedź, aż do czerni. Uzyskaliśmy w ten sposób klimat bardzo zmysłowy, intymny, sprzyjający wyciszeniu. Okazuje się, że kojące może być również ciepło ciemnych kolorów, jeśli tylko umiejętnie je zestawimy i pozostaniemy w jednej tonacji.

maxfliz-plytki.jpg Elegancka łazienka ze zwierzęcymi akcentami | Wyposażenie wnętrz MAXFLIZ