Vzor

Vzor, czyli ikony polskiego wzornictwa w nowej odsłonie

Vzor to ambitna marka, dla której inspiracją są meble-ikony polskiego designu z XX wieku. Zajmuje się ona seryjną produkcją zaprojektowanych kilkadziesiąt lat temu, kultowych krzeseł i foteli, które dotychczas stanowiły zazwyczaj ozdobę wystaw w muzeum. Dla marki ważne jest ukazywanie ich w nowej odsłonie, przy użyciu niedostępnych w czasach PRL-u materiałów oraz technologii.

 

vzor

marka-vzor-meble-krakow-maxfliz-design (4).jpg Polski Producent Ikonicznych Mebli - Vzor | Maxfliz

Vzor to marka, która udowadnia, że idea reaktywacji klasycznego wzornictwa przemysłowego może doskonale wpisywać się w aktualne trendy aranżacyjne. Wszystkie meble Vzor produkowane są w Polsce, z wysokiej klasy materiałów, przy jednoczesnym poszanowaniu praw autorskich. W pewien sposób opowiadają one historię Polski z czasów socjalizmu. Marka zadebiutowała w czerwcu 2012 roku, kiedy do produkcji wprowadziła znany fotel Romana Modzelewskiego, malarza, rzeźbiarza, eksperymentatora oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Na czele marki Vzor stoją Jakub Sobiepanek i Michał Woch.

vzor

marka-vzor-maxfliz-krakow (1).jpg Polski Producent Ikonicznych Mebli - Vzor | Maxfliz
Fotel RM58 – najbardziej kultowy mebel w kolekcji

Fotel RM58 to pierwszy mebel, który znalazł się w portfolio marki Vzor. Jeszcze do niedawna znany był on jedynie miłośnikom designu oraz osobom, które odwiedzały Victoria & Albert Museum w Londynie – tam miał on swoje stałe miejsce. Fotel ten pojawiał się również w kilku filmach, jednak – ze względu na okoliczności społeczno-gospodarcze – nigdy nie stał się on produktem rynkowym w czasach PRL-u. Czym wyróżnia się zatem ten mebel? Przede wszystkim wykonany on został z laminatu poliestrowo-szklanego, materiału, którego dotychczas nie stosowano do produkcji mebli w Polsce.

vzor

Fotel zachwycił w 1951 roku nawet samego Le Corbusiera, który chciał odkupić prawa do jego produkcji. Polscy politycy zablokowali jednak możliwość sprzedaży. W PRL-u nie można było bowiem produkować krzeseł z tego materiału – był on zarezerwowany jedynie do celów wojskowych. Fotel ten odegrał jednak ogromną rolę w rozwoju polskiego designu i do dziś jest on jednym z najpopularniejszych polskich produktów na rynku międzynarodowym.

Dziś fotel RM58 nieco różni się od swojego prototypu. Dotyczy to przede wszystkim materiałów – w ofercie Vzor siedzisko może być wykonane np. tkaniny i wyścielanej pianki, jak i z polietylenu barwionego w masie. Dostępny jest on zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem. Ponadto można go znaleźć w wielu różnych wariantach kolorystycznych, a i dobrać do niego jedną z szerokiej gamy tkanin. W 2013 roku firma Vzor uzyskała za ten fotel pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie World Interiors News Annual Awards.