Wnętrza w stylu vintage – czym się charakteryzują? Jak je urządzić?
Styl vintage wyróżnia się pomysłowością i elegancją, tak charakterystyczną dla minionych dekad. Ze względu na to, że przetrwał on próbę czasu, można śmiało powiedzieć, że jest ponadczasowy. Ważne jest jednak to, że dziś występuje on zazwyczaj w nieco bardziej nowoczesnym wydaniu, dzięki czemu stare meble i przedmioty zyskują zupełnie inne, drugie życie.
Styl vintage inspiruje się zarówno wzornictwem lat dwudziestych i sześćdziesiątych, jak i estetyką baroku. Śmiało romansuje również z innymi stylistykami. Ważne jest jednak to, że łączy on zawsze stare z nowym. Jak zatem urządzić mieszkanie, aby przywrócić ducha dawnych czasów, a jednocześnie zachować świeżość i nutkę nowoczesności? Odpowiadamy.
Salon w stylu vintage – meble i przedmioty z duszą
Pokój dzienny w stylu vintage to - przede wszystkim - wnętrze idealne dla miłośników mebli starych i z duszą. To właśnie w nich została zamknięta historia, nadająca wnętrzom unikalny klimat. Meble nie muszą być jednak wykonane z drewna, wdzięcznym tworzywem będzie tu również metal. W domu w stylu vintage doskonale odnajdą się także kojarzone z epoką ludwikowską szezlongi, osadzone na stylowych nóżkach.
W salonie w stylu vintage warto postawić na oryginalne detale. Świetnie zadomowią się w nim legendarne, porcelanowe figurki z Ćmielowa. Wyjątkowy charakter nadadzą mu płyty winylowe i plakaty filmowe z poprzedniej epoki, najlepiej w towarzystwie regałów z epoki rock&roll’a. Warto rozważyć również tapety retro, a na podłodze - gustowny parkiet w jodełkę.
Łazienka w stylu vintage – jasne kolory i kontrastowe zestawienia
W łazience w stylu vintage często królują jasne kolory, beże, ecru i - przede wszystkim - alpejska biel. Ciekawym pomysłem będzie połączenie jej z klasyczną czernią, np. w postaci typowej dla stylu retro szachownicy. Dobrze zaprezentuje się tu wolnostojąca wanna, będąca - tak naprawdę - centralnym punktem w kąpielowym pokoju w stylu vintage. Osadzona na dekoracyjnych nóżkach zapewni dogłębny relaks i odpoczynek po trudach codziennego dnia. Często urozmaicona jest ona dodatkowo drewnianą okładziną bądź też glazurą.
Retro klimat wniosą do wnętra umywalki nablatowe, przypominające dawne balie lub misy. Znakomicie sprawdzą się także złote lub miedziane dodatki, w postaci lustrzanych ran, mydelniczek czy też uchwytów na ręczniki. Całość warto ozdobić płytkami, które odzwierciedlają piękno marmuru lub drewnianego drewna i połączyć je z bielą i geometrycznymi wzorami. W przypadku blatów warto wykorzystać gres, który doskonale imituje piękno naturalnych materiałów, a jednocześnie wyróżnia się wysoką nasiąkliwością i odpornością na plamy i zarysowania.
Kuchnia w stylu vintage – zaokrąglenia i pękatości
Kuchnia w stylu vintage może mieć różne oblicza. Jej wygląd często kojarzy się nam z zapachami i smakami dzieciństwa. Cukiernice, karafki, kryształowe misy… Wszystkie te elementy będą cennymi eksponatami we wnętrzach w stylu vintage, wystarczy zestawić je w luźnej kompozycji. Z drugiej strony, dobrze w tej estetyce będzie wyglądała kuchnia z lakierowanymi frontami i kamiennymi blatami. W połączeniu ze stylizowaną armaturą można uzyskać niesamowity efekt.
W kuchni warto uwzględnić meble i urządzenia AGD o designerskich kształtach, które wprowadzą do wnętrza nutkę ekstrawagancji. Istotne są również same uchwyty mebli, które często mają zaokrąglone boki i chromowane wykończenie. Łatwo w niej zauważyć również ozdobne i duże pokrętła, zaokrąglenia i pękatości, tak bardzo charakterystyczne dla epoki lat sześćdziesiątych.
Urządzając kuchnię w stylu vintage dobrze jest pamiętać również o dodatkach. Ścienny zegar, stylizowane doniczki, ceramiczne moździerze, metalowe koszyczki, wazony z kwiatami… W połączeniu z kubełkowymi fotelami, obitymi miękkim welurem, które są wizytówką stylu retro, doskonale wpiszą się w niejedną aranżację. Należy podkreślić, że styl vintage kocha pomysłowe połączenia, dlatego możesz śmiało eksperymentować z fakturami i kolorami.