Style we wnętrzach - styl śródziemnomorski
Styl śródziemnomorski, czyli kilka sposobów jak szybko przenieść się na słoneczne południe
Wpływy śródziemnomorskie widać nie tylko w kuchni, sztuce czy architekturze, ale także we wnętrzach. Biało-błękitny styl greckich wysp, romantyczny styl prowansalski, elegancki styl włoski i orientalny, tętniący barwami styl marokański – co je łączy? Poznaj sekrety stylu, który nieodmiennie kojarzy się z wolnością, morzem, słońcem i letnimi wakacjami.
Wnętrza w stylu śródziemnomorskim charakteryzują się ciepłą i przytulną atmosferą, w których każdy czuje się dobrze. Są neutralne kolorystycznie, delikatne, jasne i świeże. Ale mieszkanie w stylu śródziemnomorskim to bardzo szerokie pojęcie. Mieszczą się w nim i prowansalskie klimaty z motywem lawendy, biało-niebieskie wnętrza Grecji i mauretańska ornamentyka Hiszpanii i wzory Maroka. Nic więc dziwnego, że styl ten ma aż tylu zwolenników, zwłaszcza w Polsce, gdzie chcemy jak najdłużej zachować klimat gorącego południa, tworząc wnętrza inspirowane śródziemnomorską stylistyką.
Jak wprowadzić styl śródziemnomorski do domu
By poczuć klimat Morza Śródziemnego nie trzeba od razu zrywać podłóg, skuwać ścian czy wymieniać mebli. Mniejsze zmiany w aranżacji wnętrza i odpowiednia gra dodatków i odcieni, tchną odrobinę południa do Waszego mieszkania. Wnętrza urządzone w stylu śródziemnomorskim sprawiają wrażenie mniej formalnych i dlatego czujemy się w nich tak dobrze i spokojnie. Dlatego ten styl tak chętnie wybierany jest nie tylko do urządzania domów i mieszkań, ale także kawiarni i restauracji.
Rozjaśnij wnętrza – dom w stylu śródziemnomorskim
W tradycyjnych domach basenu Morza Śródziemnego wykorzystywane są różnorodne tekstury i wzory. Ściany pomalowane są raczej oszczędnie, na jeden, jasny kolor, ale niemal zawsze towarzyszy im ciekawa struktura, teksturalny tynk lub sztukateria – nawet na suficie.
Biel to podstawowy kolor wykorzystywany w śródziemnomorskich aranżacjach wnętrz. Stanowi neutralną bazę, która następnie jest ożywiana bardziej wyrazistymi kolorami – w zależności od regionu: delikatne fiolety i róż w stylu prowansalskim, niebieski w greckim, pomarańczowy, granatowy i zielony we wnętrzach rodem z Maroka czy Hiszpanii. (przeczytaj artykuł: Kolor – bo o to w tym wszystkim chodzi)
Dużą rolę w grze kolorów odgrywa też światło. Wnętrza śródziemnomorskie pełne są słonecznych promieni, wpadających przez duże okna. Jeśli jesteście na etapie planowania domu – warto uwzględnić je na wczesnym etapie. Projekty domów w stylu śródziemnomorskim mają większe niż tradycyjne okna, i dobrze jest także przewidzieć miejsce na klimatyczne drewniane okiennice.
Jeśli decydujecie się na styl śródziemnomorski w mieszkaniu, gdzie ingerencja w wielkość okien jest wykluczona, warto zainwestować w długie, gładkie firany i zasłony z jasnego lnu, wieszając je koniecznie szerzej niż rama okienna – to optycznie powiększy każde wnętrze.
We wnętrzu śródziemnomorskim powinno też znajdować się co najmniej kilka źródeł światła, aby w okresie, gdy w Polsce słońca nie ma za wiele, móc cieszyć się z rozświetlonych ciepłym światłem przestrzeni w klimacie słonecznego południa.
Styl śródziemnomorski w mieszkaniu – płytki podłogowe zamiast drewna
Dlaczego południowcy wybierają płytki podłogowe zamiast drewna? To proste – bo przyjemnie chłodzą stopy. To bezcenne w upalne dni, których w Polsce też jest coraz więcej. Coraz częściej stosuje się także ogrzewanie podłogowe – a do tego płytki gresowe nadają się zdecydowanie lepiej niż drewno czy panele. Płytki są również łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na ścieranie i zużycie, a także można ułożyć z nich jednolitą podłogę w salonie, wychodząc takimi samymi płytkami na taras lub balkon. To optycznie pozwala powiększyć wnętrze i uniknąć bałaganu wzorów.
Płytki wyglądające jak bielone deski, gres inspirowany rozgrzanymi słońcem kamiennymi uliczkami, imitacje szlachetnego marmuru i tradycyjne cotto, utrzymane w ciepłej tonacji brązu – to płytki podłogowe, które można brać pod uwagę urządzając mieszkanie w stylu śródziemnomorskim.
A co na ścianę? Płytki naturalnie!
Przełamanie jednolitej powierzchni ściany płytkami ułożonymi jak lamperia, to tradycyjny zabieg w mieszkaniach, dziedzińcach i klatkach schodowych Hiszpanii, Maroka i niektórych regionów Włoch. Wybierz płytki ścienne z ciekawym wzorem patchwork, a efekt śródziemnomorski masz zapewniony! Ciekawą dekoracją są też płytki imitujące majolikę i hiszpańskie płytki inspirowane kulturą orientu. Możesz zastosować je jako płytki łazienkowe, jako dekorację ściany w jadalni, a także jako płytki stosowane pomiędzy blatem kuchennym a szafkami. Jeśli są wykonane z gresu możesz je nawet ułożyć jako płytki podłogowe. Ciekawy efekt możesz uzyskać łącząc duże płytki w kolorze klinkieru z małymi dekorami w marokańskim stylu. To połączenie, które nigdy się nie nudzi!
Jak już wspomnieliśmy – styl śródziemnomorski ma wiele twarzy – od greckich klimatów, przez wnętrza prowansalskie, toskańskie, hiszpańskie i marokańskie. Mimo, ze styl śródziemnomorski obejmuje całe południe Europy, to w poszczególnych krajach można odnaleźć cechy charakterystyczne tylko dla danego regionu. Oto krótki przewodnik stylów, które składają się na styl śródziemnomorski.
Styl prowansalski – prostota i lawenda
Styl prowansalski uwodzi swoją bezpretensjonalnością. Sielskie krajobrazy i niespieszny tryb życia na południu Francji od lat przyciągają amatorów spokoju i natury. Prowansję rozsławili artyści i malarze impresjoniści. I ma to odzwierciedlenie we wnętrzach charakterystycznych dla tego regionu.
Kolorystyka wnętrz w stylu prowansalskim zaczerpnięta jest wprost z francuskiego krajobrazu – stąd lekkie fiolety pól lawendy, piaskowe odcienie zalanych słońcem kamieni i błękit nieba. Intensywne kolory to nie to, co znajdziesz w tym stylu. Tu królują rozbielone pastele.
Płytki imitujące stare deski, najlepiej bielone drewno i wolnostojąca wanna to coś, co powinno się znaleźć na Twojej liście, jeśli podoba Ci się łazienka w stylu śródziemnomorskim. Jasne ręczniki, wiklinowe dodatki i lustro w postarzanej ramie będą stanowić idealne dopełnienie łazienki w stylu prowansalskim.
W salonie drewniany kredens z przeszkleniem, postarzana komoda z charakterystyczną przecierką (podobnie do stylu shabby chic i stylu rustykalnego) i miękkie meble wypoczynkowe o jasnych kolorach i naturalnej tapicerce – oto Prowansja w pigułce.
Grecki błękit – jak stworzyć wnętrze w stylu greckim?
Choć ukryta w górach i gajach oliwnych, otoczona lazurowym morzem Grecja kojarzy się przede wszystkim ze starożytnymi, monumentalnymi świątyniami Akropolu, to warto pamiętać, że styl grecki we wnętrzach ma więcej wspólnego z biało-niebieskimi pocztówkami z Santorini niż z Antykiem.
Grecki dom jest zawsze otwarty na wizytę niespodziewanych gości i spędzanie czasu w gronie najbliższych. Wnętrza w stylu greckim są bardzo proste, pełne przestrzeni i połączenia głębokiego kobaltu z bielą. Meble wypoczynkowe są wygodne, miękkie, funkcjonalne – to często sofy z funkcją spania. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy goście zasiedzą się do późna. (przeczytaj artykuł: Sofa z funkcją spania – krótki przewodnik jak wybrać odpowiednią sofę).
Dominują tu miękkie kształty i naturalne surowce: drewno, kamień, marmur. Ten ostatni, ze względu na dostępność, wykorzystywany był w Grecji do wszystkiego: od architektury, poprzez posadzki, mozaiki, aż po blaty kuchenne i zlewy. W swoim domu możesz spokojnie zastosować gresowy odpowiednik – wielkoformatowe płytki imitujące marmur. Mają przepiękny deseń kamienia, a są od niego trwalsze i łatwiejsze w utrzymywaniu w czystości. (przeczytaj artykuł: Kamień we wnętrzach)
Światło i kolory odgrywają w greckich wnętrzach niebanalną rolę. Dominuje oślepiająca biel i głęboki odcień kobaltowego błękitu. Takie zestawienie daje poczucie czystości i przejrzystości. Rzadziej spotyka się ciepłe, ceglaste kolory, a zieleń do wnętrz wprowadzają rośliny śródziemnomorskie – oliwki, cytrusy w ceramicznych donicach i dzbanach stylizowanych na greckie amfory.
Zadbaj też o dodatki – zastawa stołowa w stylu śródziemnomorskim to idealny pomysł na oprawę dla sałatki greckiej.
Eviva España – styl hiszpański bez tajemnic
Styl hiszpański jest niezwykle różnorodny, co wynika ze stuleci wpływów – od gotyckich, przez islamskie, po mauretańskie. Bez względu na korzenie styl hiszpański charakteryzują żywe kolory – zieleń, turkus, żółć, spalona czerwień i pomarańcz. W aranżacji hiszpańskich wnętrz granica między domem, a tarasem wyraźnie się zaciera. Na zewnątrz eksponowana jest część wypoczynkowa, gdzie królują wygodne meble ogrodowe, a taras płynnie przechodzi w podłogę w salonie, co można uzyskać układając takie same mrozoodporne płytki gresowe zarówno na zewnątrz, jak i w środku.
Hiszpania znana jest z produkcji wyjątkowych kafelków. Ich niezwykłe wzory to prosty sposób na prawdziwie hiszpański akcent, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W wielu hiszpańskich domach na podłodze można zobaczyć kamień lub terakotę. Wprowadź płytki imitujące kamień naturalny do swojego domu i podkreśl jego hiszpański charakter.
Jeśli nie każdą ścianę w domu przyozdabiasz płytkami, zadbaj o to, by miała ciekawą strukturę. Łuki i wnęki w nowoczesnym stylu hiszpańskim to absolutne must-have. Są dekoracyjne i funkcjonalne. We wnęce możesz zamontować lustro, półki lub wygodne siedzisko. Ściana nabierze wtedy głębi i prawdziwie hiszpańskiego temperamentu.
Styl orientalny – Maroko i płytki ze szczyptą egzotyki
Styl orientalny we wnętrzach to olśniewająca mieszkanka kolorów i wzorów. W dużym skrócie polega na tym, by do aranżacji wnętrza przenieść atmosferę suku – muzułmańskiego targu, z jego kolorami, aromatami, zwiewnymi tkaninami i barwną ceramiką. I choć stuprocentowe odtworzenie wnętrz orientalnych w naszych warunkach jest trudne, to można potraktować je jako inspirację i zaczerpnąć z niej co-nieco, wprowadzając do swojego domu nutkę tej barwnej kultury.
Głównym motywem ceramiki i płytek orientalnych jest marokańska koniczyna, znana również jako marokańska róża, która świetnie odnajduje się nawet we wnętrzach nowoczesnych. Na rynku królują tapety z tym motywem, a także płytki podłogowe i ścienne. Styl marokański we wnętrzach to nie tylko miks fantazyjnych wzorów, ale także wyrazistych i kontrastowych zestawień kolorystycznych. Dlatego obok energetycznej żółci i czerwieni możesz stosować chłodne błękity, turkusy, indygo i kobalt. Takie płytki najlepiej sprawdzą się w kuchni na pasie pomiędzy szafkami a blatem, pod prysznicem czy na podłodze w łazience.
Styl orientalny to także królestwo miękkości: postaw na tkaniny, dywany, kilimy, dekoracyjne poduszki, baldachimy, piękne zasłony i obrusy. Najlepiej takie o marokańskim pochodzeniu. (przeczytaj artykuł: Tkaniny we wnętrzu)
Jesteście gotowi na śródziemnomorski klimat w swoim domu? Zobaczcie galerię naszych inspiracji, a potem zapraszamy do salonów Maxfliz po największy wybór śródziemnomorskich płytek do Twoich wnętrz.