Styl eko - piękno w swej prostocie
Styl eko święci ostatnio prawdziwe tryumfy. I chodzi tu nie tylko o umiłowanie natury, ale również o coraz większą świadomość ekologiczną, która zmienia nasze życie na wielu płaszczyznach. Coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw natury, ale w taki sposób, by nie pozostawiło to negatywnego wpływu na środowisko. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy.
Naturalne materiały
We wnętrzach w stylu eko królują naturalne materiały: kamień, drewno, wiklina – zachwycają one swoim unikalnym pięknem. W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, które nierzadko prowadzą do degradacji środowiska, nie szkodzą one naturze. To właśnie z nich wykonywane są w tego rodzaju aranżacjach zarówno podłogi i płytki, jak i dodatki.
W grę wchodzą wszelkie materiały wykończeniowe, które nadają się do recyklingu, a więc także np. rattan, kauczuk, wełna czy nawet i len. Z tych dwóch ostatnich wykonuje się również naturalne tkaniny, które wprowadzają nutkę przytulności do wnętrz w stylu eko. Materiałami, na które warto zwrócić uwagę, są również ceramika i szkło, które z powodzeniem mogą pojawić się w dodatkach. Warto dodać, że mimo iż szkło rozkłada się tysiące lat, może być ono łatwo przetwarzane – i na tym polega jego ogromny atut.
Meble z naturalnych materiałów i odzysku
Styl eko to również piękne, drewniane meble. Mile widziane są w takich aranżacjach również te z odzysku, np. używane komody po babci, którym nierzadko – przy pomocy różnych zabiegów – można nadać drugie życie. To ważne z ekologicznego punktu widzenia, w ten sposób nie zużywa się bowiem niepotrzebnie kolejnych zasobów. Co więcej, takie meble mają własną, fascynującą historię i budują we wnętrzu unikalny klimat.
W stylu ekologicznym czasem można natknąć się również na meble z palet, np. oszczędne w formie łóżko lub stolik kawowy. Często takim meblom towarzyszą również drewniane podłogi, zwykle nielakierowane. Zamiast tego lepiej wybrać na posadzkę drewno woskowane, olejowane lub przetarte farbą ekologiczną.
Paleta barw pełna kolorów ziemi
Wnętrza w stylu eko są pełne kolorów ziemi. Przygaszone zielenie, łagodne brązy, skromne beże… Często stanowią one bazę dla innych barw, które występują w dodatkach, a i nierzadko skąpane są w nich w całości – takie wnętrza urzekają niesamowitą harmonią. Oprócz tego, takie kolory wspaniale współgrają one z bielą, która nierzadko pojawia się m.in. na ścianach.
Zależy Ci na soczystych akcentach? Jak najbardziej wchodzą one tutaj w grę! Słoneczna żółć, wiosenna zieleń czy nawet energetyczny pomarańcz świetnie sprawdzą się w roli drugoplanowej. Ważne, aby paleta barw była dość ograniczona i dawała uczucie ukojenia. Eksperymenty aranżacyjne lepiej przeprowadzać w obrębie faktur oraz dodatków, choć również i tam warto zadbać o pewien minimalizm.
Przemyślane dodatki
We wnętrzach w stylu eko nierzadko pojawiają się bambusowe rolety, które powstrzymują nieco promienie światła. Sąsiadują z nimi lniane zasłony, które wspaniale harmonizują z wiklinowymi koszami oraz trzcinowymi dywanami. Ważne miejscu w stylu ekologicznym zajmują żywe rośliny, które stanowią nie tylko wspaniałą dekorację, ale też oczyszczają powietrze w mieszkaniu. Mogą im towarzyszyć motywy roślinne i pojawiać ię się na płytkach, tapetach oraz tkaninach – dają one poczucie nieustannego obcowania z naturą.
Warto zwrócić uwagę również na piękne, ekologiczne osłonki na donice, które same w sobie są cudowną ozdobą. Świetnie się w takich aranżacjach odnajdą również dodatki wykonane własnymi rękoma, np. makramy, które wprowadzają do wnętrz mnóstwo uroku i przytulności. Zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać szkło? Na przykład wsypując do niego muszelki, kamyki i gałązki, tworząc piękną, naturalną kompozycję i umieszczając ją na półce w kuchni.
Zobacz jak zaprojektować idealne wnętrze