Jak zrobić domowe SPA? Poradnik DIY
Uwielbiasz hedonistyczną, niezwykle odprężającą atmosferę SPA? Możesz przenieść ją do własnej łazienki, by cieszyć się ciepłymi kąpielami, orzeźwiającymi prysznicami i ulubionymi zabiegami każdego dnia lub wieczora. Dowiedz się jak zrobić domowe SPA, urządzając je od początku do końca lub jak zaaranżować i wyposażyć gotową przestrzeń.
Odprężająca kąpiel połączona z zimnym prysznicem - jak urządzić łazienkę w stylu domowego SPA
Jeśli dopiero planujesz aranżację łazienki i marzy ci się salon kąpielowy z prawdziwego zdarzenia, zainspiruj się najlepszymi salonami wellness. Przy takim sposobie urządzania potrzebna będzie duża przestrzeń do zagospodarowania. Najlepiej, aby zmieściła się w niej wanna z hydromasażem oraz prysznic, np. najmodniejszy w ostatnich kilku sezonach walk-in bez brodzika.
Przyda się również miejsce, gdzie można będzie się przebrać oraz zostawić ubrania, np. wygodna ławka lub designerskie krzesło. Koniecznym elementem wyposażenia będą również szafki lub półki na kosmetyki oraz inne akcesoria. Jeśli w łazience ma znaleźć się również część praktyczna przeznaczona np. na pralnię, najlepiej, by była oddzielona lub schowana za zabudową. W ten sposób nic nie będzie rozpraszać podczas relaksu.
Domowe SPA w małej łazience
Nie musisz jednak rezygnować z pomysłu zaaranżowania domowego SPA, kiedy masz do dyspozycji małą łazienkę. W tym wypadku warto inspirować się nie samym układem dużych salonów kąpielowych, ale ich stylem i odpowiednią atmosferą. Wannę można połączyć wtedy z prysznicem, aby nie rezygnować z najważniejszych elementów wyposażenia.
Najbardziej jednak liczy się to, jakie wrażenie wywołuje w tobie aranżacja: czy pomaga się odprężyć? Czy możesz w niej wygodnie przeprowadzić zabiegi charakterystyczne dla domowego SPA? Czy znajdzie się w niej miejsce na niezbędne kosmetyki, akcesoria oraz odłożenie ubrań i komfortowe przebranie się?
Niezależnie od jej wielkości przestrzeń warto zaplanować tak, aby nie sprzyjała tworzeniu się bałaganu. Najlepiej, aby wszystkie przedmioty były schowane, a na wierzchu znajdowało się tylko to, co dekoracyjne, cieszące oko.
Masaż ciepłą wodą - wybierz wannę z hydromasażem?
Najbardziej lubisz zażywać ciepłych kąpieli połączonych z masażem? Zdecyduj się na wannę z hydromasażem lub ogrodowe jacuzzi – jeden z elementów nieodłącznie kojarzonych z salonami SPA. Nie tylko doskonale prezentuje się w przestronnym wnętrzu, ale też poprawia samopoczucie i ma pozytywny wpływ na cały organizm. Przede wszystkim rozluźnia, poprawia krążenie i pomaga w pozbywaniu się toksyn. Dzięki temu zapobiega bólom mięśni i stawów, modeluje sylwetkę, poprawia metabolizm oraz zmniejsza negatywne skutki stresu.
Jak wybrać odpowiednią wannę, która umożliwi ci najbardziej odprężającą kąpiel? Najlepsza będzie ta z hydromasażem, w której zamontowano różnego rodzaju dysze wytwarzające bąbelki. Warto, aby były one regulowane, a panel sterowania pozwalał nie tylko na dobór odpowiedniego ciśnienia, ale też na kąt ustawienia. Dzięki temu hydromasaż będzie skuteczniejszy i przyjemniejszy. Niektóre wanny lub ogrodowe jacuzzi wyposażone są również w lampy UV i ozonator oraz umożliwiają przeprowadzenie sesji chromoterapii (terapia kolorem przy pomocy światła) i aromaterapii.
Prysznic do domowego SPA - czy będzie potrzebny?
W domowym SPA warto zamontować również prysznic. Dlaczego będzie ważny podczas zabiegów? Nie tylko pozwoli na błyskawiczne orzeźwienie i przeprowadzenie pielęgnacji związanej z oczyszczaniem, ujędrnianiem, peelingiem całego ciała czy depilacją. Można go wykorzystać do sesji kąpieli poprawiających odporność, hartujących. Warto co jakiś czas najpierw rozpocząć od zanurzenia się w ciepłej wodzie w wannie, a następnie przejść do chłodnego prysznica. Takie kąpiele z na przemian ciepłą i zimną wodą jeszcze bardziej pobudzają krążenie krwi i limfy, działają stymulująco na organizm oraz modelują sylwetkę.
Domowe SPA urządzisz z pomocą Maxfliz, gdzie znajdziesz najlepszych producentów wanien z hydromasażem oraz wyposażenie stylowej, luksusowej łazienki.
Domowe SPA - od czego zacząć? Jak je zrobić we własnej łazience?
Czy domowe SPA można zaaranżować nawet w łazience, która już jest urządzona? Charakterystyczny klimat salonu wellness można odtworzyć nawet w domowym zaciszu. O czym jednak warto pamiętać? Nastrojowa muzyka, przygaszone światło, odpowiedni zapach, a może coś jeszcze?
Domowe SPA - przede wszystkim porządek i minimalizm
Przed przystąpieniem do zabiegów pielęgnacyjnych w swoim domowym SPA zadbaj o porządek w łazience. Nic nie powinno cię rozpraszać: ani widok przygotowanego prania, ani nieestetycznie wyglądające butelki ze środkami czystości czy bałagan na półkach. W rezultacie bardziej myśleć będziesz o bałaganie, niż o tym, aby się wyciszyć i zrelaksować. Przestrzeń powinna być maksymalnie minimalistyczna. Warto więc zamknąć wszystko w szafkach lub zastanowić się, jak oddzielić miejsce przeprowadzania zabiegów i kąpieli od części gospodarczej, praktycznej.
Zadbaj o odpowiednią atmosferę domowego SPA
Domowe SPA to pomysł na ukojenie zmysłów, dlatego potrzebny będzie odpowiedni klimat dla wyciszenia gonitwy myśli i złagodzenia stresu. Przede wszystkim w łazience musi ładnie pachnieć: wybierz więc ulubiony zapach. Dla jednych osób będzie to aromat świeżego prania czy świeżość zielonej herbaty, dla innych korzenne przyprawy kojarzone z czasem świętowania, a dla jeszcze innych moc paczuli, ambry, piżma lub drewna czy romantyczny olejek różany. Warto włożyć naturalne olejki eteryczne do wnętrza kominka czy nowocześniejszego dyfuzora, lub posłużyć się nastrojowymi świecami. Te ostatnie pozwolą na uzyskanie odprężającego półmroku. Przygaszone światło to prosty sposób na zbudowanie odpowiedniej atmosfery domowego SPA.
Akcesoria przydatne w domowym SPA
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić domowe SPA we własnej łazience, postaw na akcesoria budujące nastrój oraz wszystko to, co będzie przydatne podczas najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów:
-
dobierz pachnący olejek eteryczny, który pozwoli ukoić zmysły i przywoła przyjemne wspomnienia lub skojarzenia;
-
zadbaj o relaksacyjną muzykę: możesz ją puścić z telefonu, przenośnego głośnika lub zdecydować się np. na kabinę prysznicową z wbudowanym radiem;
-
graj światłem: może to być zapalony tealight ustawiony w kilku miejscach lub ulubione świece zapachowe. Kąpiel w takim oświetleniu będzie idealna na wieczór, bo pozwoli wyciszyć się przed snem;
-
dobrym pomysłem będzie przelanie podstawowych kosmetyków do estetycznych, dekoracyjnych, pasujących do siebie dozowników. To prosty sposób na odrobinę luksusu i uporządkowanie przestrzeni;
-
dla bezpieczeństwa i większego komfortu przy wannie lub wyjściu z prysznica warto ułożyć dywanik pod stopy.
Miej również pod ręką akcesoria do pielęgnacji i masażu, np. szczotkę do szczotkowania ciała na sucho lub mokro, rękawice, gąbki, rollery do twarzy. Przydadzą się również ręczniki: jeden mniejszy do twarzy i drugi do wytarcia całego ciała. Długie włosy warto zawinąć w bawełniany turban (zwłaszcza te kręcone będą się wtedy lepiej układać, a turban będzie można też wykorzystać do zabiegu olejowania) Nie zapomnij również o szlafroku.
Aromaterapia, chromoterapia, fototerapia - jak wykorzystać ich działanie w domowym SPA?
SPA domowe umożliwia także korzystanie z zabiegów medycyny alternatywnej tj. terapia kolorem, światłem i zapachem. Na czym one polegają i jak przeprowadzić taką terapię w zaciszu własnego domu?
Co to jest aromaterapia i jak działa? Wykorzystaj naturalne olejki eteryczne
Aromaterapia polega na wykorzystywaniu zapachów do poprawy stanu fizycznego i psychicznego. Doskonałym sposobem jest nasypanie potpourri, czyli suszonych, aromatyzowanych roślin i kwiatów do miseczki umiejscowionej blisko miejsca kąpieli. Inną metodą jest wykorzystanie kominka i naturalnych olejków eterycznych oraz ustawienie pachnących świec. Aromaterapia jest metodą medycyny alternatywnej i może wspomagać np. leczenie bezsenności, nudności, bólu głowy. Ponadto poprawia samopoczucie i redukuje skutki stresu.
Czym jest chromoterapia i fototerapia - jakie mają właściwości?
Chromoterapia lub inaczej koloroterapia to rodzaj niekonwencjonalnej metody leczniczej, w której zmysły wystawiane są na działanie określonych barw. W zależności od jej doboru można uzyskać efekt uspokojenia lub pobudzenia. Dziś często łączy się chromoterapię z fototerapią, wykorzystując kolorowe światło, np. dostępne w wannach z hydromasażem.
SPA domowe - kosmetyki do codziennej pielęgnacji
Jeśli chcesz zrobić SPA w domu, przygotuj się na niespieszny seans self-care, podczas którego zadbasz o całe swoje ciało. Zabiegi wykonuj z uważnością i łagodnością, aby jednocześnie pobudzić zmysły i ukoić nerwy. Każdy etap ma być niczym masaż. Od czego zacząć tak wieloetapową pielęgnację?
Etap pierwszy: demakijaż oraz oczyszczanie twarzy i ciała. Najlepiej rozpocząć od zmycia makijażu przy pomocy płynu micelarnego lub olejku, a następnie pozbyć się zanieczyszczeń, które wniknęły głębiej. Warto więc mieć pod ręką żel lub piankę. Do ciała warto użyć ulubionego żelu lub balsamu myjącego o działaniu nawilżającym.
Etap drugi: usuwanie martwego naskórka przy pomocy odpowiedniego peelingu. Do twarzy warto użyć kosmetyku enzymatycznego lub z bardzo drobnymi, naturalnymi drobinami, np. ze zmielonych orzechów czy korundu. Takie produkty działają równie skutecznie, ale są delikatne i nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Do ciała przyda się gruboziarnisty peeling solny (nie jest polecany do skóry podrażnionej lub po goleniu) lub cukrowy na bazie nawilżających olejów, np. macadamia, ze słodkich migdałów.
Jeśli po kąpieli będziemy wykonywać manicure i pedicure, warto sięgnąć także po peeling do dłoni stóp, który dobrze przygotuje do zabiegów.
Etap trzeci: mycie i odżywianie włosów. Pielęgnację należy dobrać do stopnia porowatości i aktualnych potrzeb włosów.
Etap czwarty: maski do włosów i twarzy. Po tym jak skóra została dokładnie oczyszczona, można już nałożyć kosmetyki ze składnikami aktywnymi. To dobry moment na nałożenie maseczki na twarz oraz olejku na całą długość (olejowanie) lub serum na same końce włosów.
Etap piąty: odżywianie. Po kąpieli w domowym spa następuje moment przyjemności nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych, czyli bogatych balsamów i maseł na całe ciało oraz serum i kremu do twarzy. Kosmetyki powinny być oparte na naturalnych składnikach i mieć właściwości nawilżające oraz ochronne.
Taka wieloetapowa pielęgnacja pomoże nie tylko zadbać o cerę i ciało, ale także odprężyć się i zapomnieć o codziennym stresie. To moment, aby pomyśleć tylko o własnej przyjemności i potrzebach.
5 zabiegów pielęgnacyjnych - domowe SPA DIY w twojej łazience
Domowe SPA to nie tylko relaks i gorące kąpiele, ale także odpowiedni moment na wprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Przedstawiamy 5 pomysłów na maseczkę, peeling, masaże i kurację antycellulitową:
Zabieg pierwszy: nawilżająca maseczka z awokado. Najlepsze składniki do wykonania naturalnych maseczek można znaleźć w kuchni. Bazowym składnikiem może być pełne cennych kwasów tłuszczowych awokado. Musi być w pełni dojrzałe, aby można było je rozgnieść widelcem. Można dodać 1 łyżeczkę oliwy z oliwek i 1 łyżeczkę jogurtu naturalnego. Mieszankę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, omijając okolice oczu, a po 10-15 minutach zmyć letnią wodą.
Zabieg drugi: peeling kawowy z nutą esencji z czarnej herbaty i olejkiem. Jeden z najskuteczniejszych peelingów antycellulitowych, wygładzających i odżywiających skórę możesz wykonać z fusów po kawie lub mielonych ziaren. Pomieszaj je z mocną esencją z czarnej herbaty (ok. 1 łyżka) oraz 1-2 łyżkami ulubionego olejku naturalnego, np. kokosowego nierafinowanego, ze słodkich migdałów, jojoba, macadamia. Nałóż na ciało (przede wszystkim okolice ud, pośladków, brzucha) i masuj okrężnymi ruchami. Następnie spłucz. Dzięki olejkowi zawartym w peelingu, na twojej skórze pozostanie cienka warstewka ochronna.
Zabieg trzeci: szczotkowanie ciała na sucho. Alternatywą dla peelingu i mocniejszego masażu jest zabieg z wykorzystaniem szczotki do ciała. W drogerii można kupić takie z włosiem przeznaczonym do delikatnej skóry, jak również ostrzejsze. Szczotkowanie powinno rozpoczynać się od dołu, czyli w okolicach łydek, a następnie kierować się ku górze. Można masować ciało kolistymi ruchami lub dłuższymi pociągnięciami do góry. Istotna jest regularność: zabieg najlepiej powtarzać codziennie. dzięki niemu skóra będzie idealnie gładka.
Zabieg czwarty: masaż poprawiający krążenie krwi. Jeśli szczotkowanie nie sprawia przyjemności i potrzebujemy czegoś, co pozwoli na większy relaks, zdecydujmy się na masaż manualny. Potrzebny będzie do tego wybrany olejek do masażu lub bogate masło, np. shea, kakaowe lub kompozycja naturalnych składników. Wystarczy rozgrzać odrobinę kosmetyku w dłoniach i - podobnie jak przy szczotkowaniu - kierować się od dolnych partii ciała ku górze, lekko ugniatając i rozmasowując ewentualne skurcze mięśni.
Zabieg piąty: antycellulitowy bodywrapping. Jeśli celem zabiegów w domowym SPA jest ujędrnianie i pozbycie się cellulitu, warto po masażu z zabiegu czwartego owinąć newralgiczne partie ciała folią spożywczą. Dobrze jest zrobić to już poza łazienką, aby później móc położyć się wygodnie i przykryć kocem. Ciepło wzmocni działanie kremów antycellulitowych. Zabieg powinien trwać minimum 20-30 minut. Można do niego zastosować balsamy rozgrzewające lub chłodzące dla lepszego efektu.
Okazuje się więc, że można zrobić domowe SPA w każdej, nawet małej łazience. Wystarczy odpowiednia atmosfera oraz nastawienie na przyjemność niespiesznego self-care. Na odpoczynek w stylu domowego SPA zasługuje każdy i warto pozwolić sobie na taką chwilę zapomnienia.