Jak wybrać idealny fotel wypoczynkowy?
Idealne miejsce odpoczynku po długim dniu pracy, wygodna oaza, w której możesz zanurzyć się z kubkiem kawy, kocem i książką. Świetne miejsce do czytania, oglądania ulubionego serialu, a nawet na szybką drzemkę. O czym mowa? O fotelu, naturalnie! Czym kierować się w wyborze fotela wypoczynkowego? Podpowiadamy.
Mały fotel czy duży fotel – oto jest pytanie
Fotele wypoczynkowe to zarówno te głębokie i rozłożyste siedziska, w których możesz odpocząć po pracy, jak i nowoczesne, oszczędne w formie małe fotele do pokoju hotelowego, a nawet fotele rozkładane i fotele masujące.
Tak jak stół jest sercem jadalni, tak centrum salonu stanowi fotel wypoczynkowy – do codziennego siadania, drzemania, czytania i oglądania telewizji. Musi być wygodny i solidnie wykonany – to przecież zakup na lata.
Foteli na rynku dostępnych jest prawie tyle, co sof czy narożników, i tak jak inne meble wypoczynkowe powinien być dobrany do stylu salonu. A skoro miękki fotel to coś, o czym marzysz przez cały dzień, to niezależnie od charakteru wnętrza, fotel do salonu musi być naprawdę wygodny. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie usiądź i sprawdź, czy spełnia Twoje oczekiwania. Niech fotel będzie dekoracją, ale wygodną dekoracją!
Jakie wymiary powinien mieć idealny fotel?
Najważniejsza jest głębokość siedziska, która nie powinna być mniejsza niż 40 cm, a najlepiej by wynosiła 50-60 cm, przy zachowaniu szerokości 50 cm. Takie proporcje zapewnią odpowiednie podparcie ciała i odciążenie kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest także wysokość oparcia – im wyższe oparcie fotela, tym lepsze podparcie i ulga dla zmęczonych i napiętych mięśni szyi. Optymalna wysokość oparcia fotela wypoczynkowego to 70 cm.
****Ciekawostka historyczna****
Fotel i jego rola polityczna
Fotel to mebel wyjątkowy. Przekształcił się ze stołka, któremu dodano podłokietniki. W starożytnym Egipcie na fotelu zasiadał Faraon, na dworze Ludwika XVI tylko nieliczni dostępowali zaszczytu siadania w obliczu majestatu, a w baroku bogate zdobienia foteli podkreślały ważność i prestiż siedzących na nich dostojników. Dopiero w Renesansie zaczęto tworzyć fotele, na których zasiadać mogli „zwykli śmiertelnicy”.
Czym jest fotel uszak i skąd się wziął?
Jeśli chcieć podsumować uszak w jednym zdaniu, to można śmiało powiedzieć, że to fotel wypoczynkowy, który doskonale zatrzymuje ciepło. Ale zacznijmy od początku.
Historia fotela typu uszak zaczyna się w 1600 roku w Wielkiej Brytanii, gdzie zimna angielska pogoda zmusiła projektantów i producentów do stworzenia mebla, który oparłby się zimnym przeciągom w kamienicach. Szybko zdobył dużą popularność, zwłaszcza wśród arystokratek, które zasiadały w nich, by chronić przed powiewami zimnego powietrza górną, bardziej odsłoniętą przez suknię część ciała.
Fotel uszak zaprojektowano tak, by boczne elementy oparcia, nieco wywinięte do środka, osłaniały siedzącego. Angielska nazwa uszaka to „wingback chair” – te boczne elementy bowiem przypominają nieco skrzydła (w polskiej wersji – uszy). Siedząc w fotelu ma się osłoniętą nie tylko sylwetkę, ale też i głowę.
Z czasem zaczęto mniejszy nacisk kłaść na ochronę przed zimnem, a zaczęto skupiać się na komforcie użytkowania. W XIX wieku, gdy wynaleziono tapicerkę sprężynową, uszak zaczęto kojarzyć z najwyższym relaksem i wypoczynkiem. W XX wieku powstały dwa kultowe fotele w typie uszak - „Egg” Arne Jacobsena i „Wingback Chair” Toma Dixona.
Uszak to design, który nie umiera nigdy. Wariacji na temat tego projektu jest naprawdę wiele – od stylizowanych „ludwikowskich” foteli, poprzez klasyczne z pikowanym oparciem, z falującymi podłokietnikami płynnie przechodzącymi w uszy, aż po niezwykle futurystyczne wersje uszaka, które przypominają bardziej statek kosmiczny lub kapsułę czasu, niż swój siedemnastowieczny pierwowzór. Jedno jest pewne – uszak powstał setki lat temu, a nadal dumnie prezentuje się we współczesnych wnętrzach.
****Ciekawostka historyczna****
Kto wynalazł fotel bujany?
Historia fotela bujanego sięga Ameryki w XVIII wieku. Wykonanie pierwszego egzemplarza przypisuje się Benjaminowi Franklinowi. Tak, TEMU Benjaminowi Franklinowi – politykowi, uczonemu, wolnomularzowi, wynalazcy piorunochronu, a także postaci, której portret widnieje na studolarówce. Co ciekawe, zanim Franklin się urodził, ponoć bujane meble były już znane. Jaka jest więc prawda? Kto jest faktycznym autorem bujaka?
Fotel kubełkowy – fotel, który Cię przytuli
Za ciekawą, dość luźną interpretację uszaka uważa się fotel kubełkowy. Miłośnikom motoryzacji raczej nie kojarzy się on z wygodnym salonem i odpoczynkiem przed telewizorem, a z wnętrzem wymarzonego samochodu. I mają rację, bo elementy i zasada działania jest bardzo podobna. Wypoczynkowy fotel kubełkowy ma bowiem tak wyprofilowane siedzenie i oparcie, by dosłownie otulać siedzącą w nim osobę. O ile w motoryzacji daje to komfort siedzenia i ograniczenie kiwania się na boki podczas jazdy, o tyle w fotelach wypoczynkowych chodzi o… dokładnie to samo. Może z wyjątkiem samej jazdy.
Siedzenie w fotelu kubełkowym wywinięte jest delikatnie ku górze. Łukowe wygięcie sprawia, że boki siedzenia trzymają nas w „ramach”, podobnie jak oparcie. Takie otulenie przez fotel jest wyjątkowo przyjemne i wygodne, a im bardziej rozłożysty fotel, tym więcej póz można na nim przybierać.
Fotel i podnóżek do fotela – para idealna
Żaden fotel wypoczynkowy – oprócz fotela masującego – nie daje odpowiedniemu relaksu nogom. Na pomoc przychodzi mebel niepozorny, który jest wyjątkowym sprzymierzeńcem wieczornego odpoczynku, zwłaszcza dla „zabieganych”. To podnóżek do fotela. Wyżej uniesione nogi zapewniają lepsze krążenie, a to najlepszy sposób na opuchlizny i żylaki. Fotel z podnóżkiem to idealne rozwiązanie dla zmęczonych po całym dniu stóp. Podnóżek można tapicerować tą samą tkaniną lub skórą, co fotel wypoczynkowy, wówczas zadbamy nie tylko o wygodę, ale i o harmonię stylistyczną wnętrza.
Fotel jak z Przyjaciół
Każdy, kto oglądał kultowy serial „Friends”, z pewnością zapamiętał dwa fotele, na których Chandler i Joey oglądali wspólnie Słoneczny Patrol. I tę błogość na twarzach, gdy za pociągnięciem jednej rączki fotel przechylał się do tyłu, a spod siedzenia wysuwał się podnóżek…
Mamy dobrą wiadomość dla fanów Przyjaciół – na rynku jest kilka modeli z taką opcją, dzięki której poczujecie się jak bohaterowie serialu.
Jak się okazuje duży fotel z wysuwanym podnóżkiem, to coś czego poszukują nie tylko fani Chandlera, bo to naprawdę wygodne rozwiązanie. Nic dziwnego, że ma swoich zwolenników. Dlatego producenci produkują również meble modułowe, które można stosować jako fotel lub złożyć w dużą sofę wypoczynkową, wyposażone w taki właśnie system. Calia Italia w modelu Hip Hop ma podnoszenie podnóżka na jedno dotknięcie palcem!
Masujący fotel wypoczynkowy – fotel stworzony do relaksu
Masaż przestał być domeną specjalistycznych gabinetów i wchodzi na salony. We własnym domu możesz ustawić fotel, który wymasuje Twoje ciało, zrelaksuje muzyką, a dodatkowo jego nowoczesny charakter będzie ozdobą wnętrza.
Oparcie fotela masującego przeplatane jest włóknami węglowymi, dzięki którym można korzystać z ogrzewania ciała podczerwienią. Masaż rolkami i poduszkami powietrznymi obejmuje głowę, ramiona, dłonie, plecy, biodra, uda i łydki i stopy. Co ciekawe po uruchomieniu funkcji masażu fotel sam rozpoznaje wysokość użytkownika i dostosowuje pozycję rolek masujących do konturów ciała.
Funkcja „Zero Gravity” przechyla krzesło tak, aby stopy użytkownika podczas masażu znajdowały się powyżej serca. To powoduje nie tylko obniżenie ciśnienia krwi, ale także sprawia, że masaż odbywa się przy idealnym rozkładzie masy, gdy może być najbardziej efektywny.
Fotel wyposażony jest w głośniki na Bluetooth, dzięki czemu do masażu można dołączyć muzykoterapię.