Jak oświetlić ścianę z cegły? 6 propozycji od ekspert
Ściana z cegły - wnętrzarski hit
Cegły do niedawna kojarzone były wyłącznie z materiałem budowlanym. Od jakiegoś czasu jednak śmiało wkraczają do wnętrz, znakomicie sprawdzając się w roli wyjątkowej dekoracji. Ścianę z cegieł możesz wykonać na kilka sposobów. Jeśli mieszkasz w domu wybudowanym z cegły lub w kamienicy, możesz podczas remontu zdecydować się na zdarcie warstwy farby i tynku, odsłaniając w ten sposób naturalne piękno cegieł. Stare cegły będą pewnie wymagały czyszczenia - przyda się tu myjka ciśnieniowa lub klasyczna szczotka ryżowa. Jeśli ściana ma ubytki, warto będzie je uzupełnić, a cegłę zaimpregnować. W nowym budownictwie też możesz wykonać ścianę z cegły. W jaki sposób? W marketach budowlanych bez trudu znajdziesz szeroką ofertę cegieł dekoracyjnych, które różnią się fakturą, czy odcieniem. Z pewnością znajdziesz coś pięknego dla siebie.
Ściana z cegły - w jakim pomieszczeniu sprawdzi się najlepiej?
W jakim pomieszczaniu zaaranżować ceglaną ścianę? Naszym zdaniem nie ma tu żadnych ograniczeń! Białe lub klasyczne cegły w czerwonym kolorze to znakomity sposób na wykończenie wnętrza. Ten dekoracyjny detal świetnie sprawdzi się w sypialni - wyłóż cegłą ścianę za łóżkiem, podświetl ją i ciesz się pięknym efektem. W łazience cegiełki możesz przykleić na ścianę, do której zamierzasz przymocować umywalkę i lustro. Cegły świetnie sprawdzą się też w przedpokoju, chroniąc dodatkowo ściany przed widocznymi zabrudzeniami. Cegła może być też fantastyczną ozdobą salonu. Możesz wyłożyć nią całą ścianę lub wyłącznie jej fragment - sam wybierz, jaki efekt pasuje lepiej do Twojego wnętrza.
Oświetlenie ściany z cegły - czego użyć?
Sposobów na efektowne oświetlenie ceglanej ściany nie brakuje. Jak wybrać odpowiedni? Wszystko zależy od stylu i aranżacji wnętrza. Poniżej przedstawiamy aż 7 sprawdzonych sposobów na oryginalne podświetlenie ścian z cegieł. Wybierz jeden z nich i ciesz się znakomitym efektem w swoim wnętrzu
- Kinkiety mocowane do ściany: szukasz oryginalnego sposobu na oświetlenie cegły w mieszkaniu? Doskonale sprawdzą się tutaj dekoracyjne kinkiety mocowane do ściany. Zdecyduj się na tradycyjny lub nowoczesny kinkiet na wysięgniku i stwórz uroczysty klimat w swoim wnętrzu.
- Kinkiety na klipsie: lubisz zmiany i często przestawiasz meble? Może dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie kinkiet na klipsie? Nie musisz przykręcać go do ściany. Klips pozwoli Ci przymocować go do parapetu, mebli, krawędzi stołu czy biurka. Zmieniaj położenie kinkietów i kształtuj klimat w swoim wnętrzu dokładnie tak, jak masz na to ochotę!
- Taśmy led: innym sposobem na wyeksponowanie cegieł jest oświetlenie led - nowoczesne taśmy z drobnymi punktami świetlnymi możesz przymocować na styku ściany i sufitu lub pod półką z książkami. Wygodnie przykleisz taśmę do wybranej powierzchni bez konieczności sięgania po wiertarkę. W tym przypadku światłem możesz kierować za pomocą pilota - to bardzo wygodne!
- Żarówki na kablu: w sypialni znakomicie wyglądać będą dekoracyjne żarówki Edisona zawieszone na długiej oprawie kablowej po obu stronach łóżka. Kabel powinien być na tyle długi, by kończyć się nieco ponad stolikiem nocnym. Taka żarówka pozwoli nie tylko przepięknie oświetlić ścianę z cegły - fantastycznie wykreuje też romantyczny klimat w pomieszczeniu.
- Napis LED: oryginalną ozdobą na ceglanej ścianie będzie też napis LED imitujący klasyczny neon. Taka lampka z pewnością zwróci uwagę odwiedzających Cię gości!
- Girlandy świetlne: w salonie i sypialni wolisz delikatne światło? Zdecyduj się na dekoracyjne girlandy. Mogą to być żarówki na kablu, cotton ball lights, czy zimowe śnieżynki z żarówkami led. Przyczep je do ściany z użyciem samoprzylepnych haczyków lub umieść na półce z książkami.
Ściany z cegły a style wnętrzarskie
Zastanawiasz się, czy i jak wprowadzić cegłę do swojego mieszkania? Zobacz, do jakich stylów wnętrzarskich cegła pasuje jak ulał. Znajdź inspirację dla siebie i już dziś pomyśl o remoncie.
Styl industrialny: nie ma prawdziwego stylu industrialnego bez ściany z surowej cegły! Dodaj do niej lampy w drucianych oprawkach, metalową półkę na książki i aksamitną lub skórzaną sofę np. w stylu Chesterfield. Takie wnętrze musi zachwycać, prawda?
Styl skandynawski: do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim możesz wprowadzić ścianę z białej cegły. Jej neutralny klimat stanie się wspaniałym tłem dla roślin i dekoracyjnych grafik.
Styl klasyczny: ściana z cegły w klasycznym salonie? Dlaczego nie! Na jej tle doskonale wyglądać będzie szara sofa na nóżkach, tradycyjny fotel uszak z podnóżkiem, witryna z książkami, czy drewniany stół jadalniany.
Styl nowoczesny: cegły wyglądają bardzo tradycyjnie, ale z dużym powodzeniem możesz wprowadzać je też do nowoczesnych wnętrz. Dla równowagi na podłodze połóż duże betonowe kafle, pozostałe ściany pociągnij farbą w modnym kolorze i zdecyduj się na meble o prostych, nowoczesnych bryłach. Nie zapomnij też o charakterystycznych dodatkach - duże plakaty, lustra w dekoracyjnych ramach, futerkowe dywaniki - dodadzą wnętrzu charakteru.
Styl prowansalski: bielone meble w stylu shabby, pachnąca lawenda w cynowych doniczkach, solidny drewniany stół i wiejskie ławy zamiast krzeseł, lniane zasłony w oknach, a do tego pięknie podświetlona ściana z cegieł. Czy może być lepiej? Chyba nie!
Uniwersalny charakter klasycznej cegły znakomicie pasuje do każdego wnętrza. Cegłę możesz z powodzeniem wprowadzić do kuchni, sypialni, salonu, czy nawet łazienki. Zdecyduj się na klasyczną cegłę w czerwonym kolorze, jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie miało surowy i elegancki charakter lub na białą cegłę, jeśli zależy Ci na ciepłej, sielskiej stylistyce. Szukasz pomysłu na cegłę w swoim mieszkaniu? Wybierz się na wirtualny spacer po Salonie MAXFLIZ i napełnij swoją głowę inspiracjami.