Fakty i mity o włoskiej kuchni
Nieprawdziwe informacje na temat włoskiej kuchni wzbudzają negatywne emocje wśród Włochów, którzy przywiązani są do oryginalnych przepisów i tradycji. Mało kto wie, że śmietana w spaghetti carbonara jest jednym z grzechów głównych, a amaretto nigdy nie powinno się pojawić w tiramisu. Poznaj fakty i mity na temat włoskiej kuchni.
1. Podstawowym składnikiem pizzy jest sos pomidorowy
MIT. Mało kto wie, że istnieje pizza bianca. W odróżnieniu od tradycyjnej, do jej przygotowania nie wykorzystuje się sosu pomidorowego, tylko biały na bazie mleka krowiego. W Rzymie pizza bianca może także występować w tradycyjnej, całkowicie pozbawionej sosu wersji! Podaje się ją z oliwą z oliwek i aromatycznymi przyprawami.
2. Włosi mają niezliczone rodzaje makaronu
FAKT. Makaron według legendy do Rzymu przywiózł Marco Polo. Policzenie, ile rodzajów makaronów jest dostępnych na rynku, to prawdziwe wyzwanie. Wśród najpopularniejszych pojawiają się: penne rigate, fusilli, pipe rigate, pasta mista, farfalle. Warto jednak zwrócić uwagę także na te mniej znane, na przykład:
-
gramigna, czyli gładki makaron przypominający pocięte i zakręcone bucatini, wyróżni się jędrnością oraz delikatnością,
-
cavatelli, czyli krótki, drobny makaron o zrolowanej krawędzi, cieszy się popularnością na Sycylii.
-
radiatori, czyli makaron przypominający wyglądem kaloryfer/grzejnik, dzięki tej budowie może dłużej zatrzymać ciepło potrawy oraz nasiąknąć sosem.
3. Wszystkie pizze podawane we Włoszech są popularne wśród mieszkańców
MIT. Niektóre pizze, które są zapisane w karcie dań, zamawiają jedynie turyści. Takim przykładem jest pepperoni, która wcale nie należy do lokalnych przysmaków. Nazwa Pepperoni we Włoszech nie oznacza salami, a paprykę. Część odwiedzających ten piękny kraj i zamawiających Pizzę Pepperoni dostaje ciasto z serem, sosem pomidorowym i ostrą papryką.
4. Bottarga to tradycyjna włoska potrawa, której musisz spróbować!
PRAWDA. Ten włoski przysmak to nic innego jak suszona ikra. Może być zrobiona z tuńczyka, cefala morskiego, a czasami także z miecznika. Przez lokalnych mieszkańców zwana jest kawiorem Morza Śródziemnomorskiego. Możesz ją kupić w prawie każdym sklepie! Najczęściej sprzedawana w kawałkach zapakowanych w papierowe torebki lub małych słoiczkach. Jeśli jesteś fanem anchois, z pewnością pokochasz i tę przekąskę! We włoskich restauracjach podadzą ją pokrojoną w cieniutkie plasterki, delikatnie skropione sokiem z cytryny lub oliwą z oliwek.
5. Lasagne to najpopularniejsze włoskie dane z makaronem!
PRAWDA. Szeroki, płaski makaron, przekładany warstwami farszu, a następnie pieczony w piekarniku to najpopularniejsza włoska potrawa! To danie bije rekordy popularności rejonie Emilia-Romania. Tradycyjna lasagne nie była wykonywana z pomidorów, tylko z ragout, czyli sosu beszamelowego z mięsem mielonym i serem. Współcześnie do tradycyjnego ragout dodaje się tylko odrobinę pomidorów.
6. Arancini pochodzi z Sycylii
PRAWDA. Małe ryżowe kulki z nadzieniem, obtoczone w bułce tartej, a później smażone na delikatny, złoty kolor to przekąska pochodząca rodem z Sycylii. Najczęściej serwowana wersja składa się ryżu, mielonego mięsa, zielonego groszku i mozzarelli. Polecane są również z dodatkiem masła, grzybów, kiełbasy czy owoców morza. Smacznego!